eddie vedder's polish kingdom ::: download  ::: artykuły ::: 

 
 

Recenzja kompilacji "Lost Dogs" w serwisie Nuta.pl

Wydawca: Epic
Data wydania: 17.11.2003
Na taki album Pearl Jam czekałem od dawna i chociaż większość utworów, które się na nim znalazły są już znane od lat czy to z singli, czy z koncertów, to jednak warto było czekać na te, których nigdzie wcześniej nie można było znaleźć. To, że jest ich w sumie aż 11 (wśród wszystkich 31 utworów) świadczy o tym jak poważnie zespół podszedł do selekcji materiału, który znalazł się na "Lost Dogs". Wśród wielu (może nawet zbyt wielu) utworów z sesji nagraniowych do ostatnich płyt: "Riot Act", "Binaural" czy "No Code" i b-side’ów singli, które je promowały, są też takie, które cofają się w czasie do czasów "Ten" czy "Vs.", żeby wspomnieć tylko znakomite "Alone" i "Hold On", dobrze znane z koncertów "Footsteps" i "Yellow Ledbetter", a ostatnio nawet "Wash" oraz jedyny instrumentalny utwór na tym albumie "Brother". W efekcie Pearl Jam umieścił na "Lost Dogs" prawie wszystkie utwory ze stron "B" singli, całkowicie pomijając te z "Vitalogy" (zresztą najsłabszej pod tym względem płyty zespołu).

Ale to nie b-side’y a utwory nigdy wcześniej nie publikowane stanowią o wartości tego albumu. Niektóre z nich jak np. "Sad", "Hitchhiker", "Don’t Gimme No Lip" (pierwszy utwór PJ, w którym śpiewa Stone Gossard), "Sweet Lew" (z Jeffem Amentem na wokalu) albo wspomniany wcześniej "Brother" (wspaniałe echa brzmienia z "Ten") to prawdziwe perełki dla fanów, które w znakomity sposób pokazują jak Pearl Jam ewoluował przez 12 lat wspólnego grania. Nie chodzi tu tylko o zespół jako całość, ale także poszczególnych jego członków, którzy sami zaczęli komponować, pisać teksty i śpiewać łamiąc dotychczasowy "monopol" Eddie Veddera w tym względzie. I tylko szkoda w tym miejscu, że nie ma na "Lost Dogs" żadnych utworów z sesji do "Vitalogy", która przecież była płytą przełomową dla tej grupy. Tak jakby muzycy wykorzystali na niej wszystkie utwory, które mieli w tym czasie nagrane, a w to raczej trudno uwierzyć.

Całość uzupełniają utwory z singli, które co roku otrzymują członkowie Ten Club - oficjalnego fanklubu Pearl Jam. Ich wybór też nie jest moim zdaniem najtrafniejszy, choć bardzo mnie osobiście cieszy "Let Me Sleep".

Ważne jest to, że nawet w przypadku b-side’ów, które trafiły na ten album, większość z nich (jeśli nie wszystkie) jest na nowo zmiksowana dzięki czemu ich wersje różnią się nieco od tych dobrze już znanych. To dodatkowa atrakcja dla najzagorzalszych fanów.

Ostatnia niespodzianka kryje się po kończącym drugą płytę "Bee Girl". Jako ukryty utwór, nie wymieniony w spisie utworów, Pearl Jam umieścili utwór zatytułowany "4/20/02", poświęcony pamięci Layne’a Staleya, nieżyjącego wokalisty Alice In Chains, przyjaciela zespołu.

Album, jak zwykle w przypadku tego zespołu, jest bardzo ładnie wydany, a dołączona książeczka z komentarzami członków zespołu stanowi prawdziwy przewodnik po historii ich powstania i informator o znaczeniu jakie dany utwór ma dla poszczególnych z nich. Kawał historii. Wielka rzecz.

Autor: Miłosz Habura

Ocena: 5/6 (bardzo dobra) 

 
    »»»   eddie vedder's polish kingdom

©  jeremy 2002-04  •  all rights reserved