eddie vedder's polish kingdom ::: biografia :::

Menu główne  :::   Strona głównaNewsBiografiaDyskografiaTeksty i tłumaczeniaO piosenkachInni o EddiemInspiracjeZdjęcia
Zespoły Eda :::   Bad RadioTemple of the dogHovercraftPearl Jam
Inne :::   SeattleGrungeWspierane instytucjePoglądyCiekawostkiTabulaturyLinki
Download :::   mp3/vcd TapetySkinyCzcionkiArtykułyInne  Do strony :::  Księga gościO stronieO autorzeKontakt
 

I m i ę   i   n a z w i s k o 

W akcie narodzin: Edward Louis Severson III, przy adopcji zmienione na Edward Jerome Mueller; ostatecznie wskutek konfliktu z ojczymem Eddie wybrał panieńskie nazwisko matki - Vedder (Edward Jerome)


D a t a   u r o d z e n i a 

Kwestia roku pozostaje sporna. Najczęściej przyjmuje się 23.12.1964, choć nie wyklucza się także 1962/65/66


M i e j s c e   u r o d z e n i a 

Evanston, przedmieścia Chicago, Illinois


W z r o s t

ok. 170 cm


Z e s p o ł y

lata 80' Chariot (1984); Surf And Destroy; The Butts; Indian Style
1986-1990 Bad Radio/Greta
1991 Temple Of The Dog (współpraca pomiędzy Pearl Jam'em i Soundgarden'em)
1995 Hovercraft (Ed grał przez większą część tournee Mike'a Watt'a)
1996 The What? (projekt)
od 1990 Pearl Jam

S p o r t

Maniakalny surfer, koszykówka, baseball, deskorolka, tennis stołowy


 I n s t r u m e n t y

głos, gitara, harmonijka ustna, ukulele


 J e d z e n i e 

Wegetarianin


 U l u b i o n y   n a p ó j

Wino - (take a bottle drink it down... [Crazy Mary])


 P s e u d o n i m y

Innocent Bystander, WesCAddle, The guy who never sleeps


 K o b i e t y

Eddie przez kilka lat był żonaty z Beth Liebling, jego wieluletnią przyjaciółką jeszcze z czasów szkolnych (poznał ją mając 17 lat). Ślub odbył się w Rzymie. W listopadzie 2000 doszło do rozwodu. Sam Eddie rzadko kiedy poruszał sprawy związane z Beth uważając je za zbyt osobiste. Wiadomo jednak, że wiosną 2004 związek z Jill McCormick przerodzil się w coś glębszego, czego efektem jest córeczka - Olivia, która przyszla na świat we wrześniu 2004 roku...Eddie Vedder urodził się jako Edward Louis Severson III. w Evanston, Chicago. Dziś podziwiany za swój genialny talent, słynący z ostrego, analitycznego demonstrowania swoich poglądów na sprawy socjalne i świat w którym żyjemy... Zdumiewający popisami na scenie, nietuzinkową osobowością, tekstami doprowadzającymi do refleksji, śmiechu i łez... Chyba nie ma drugiej takiej gwiazdy, która by udzielała tak niewielu wywiadów uważając, że muzyka, którą tworzy nie potrzebuje już uzupełnienia... Tak jest obecnie, jednak dzieciństwo Eddiego nie było dla niego tak łaskawe jak mogło by się nam wydawać...

Syn Karen Vedder i Edwarda Louisa Seversona urodził się w przeddzień Wigilii Bożego Narodzenia w 1964, choć rok ten jest od zawsze kwestią sporów wśród ekspertów i fanów grunge'u. Gdy był jeszcze niemowlęciem jego rodzice rozwiedli się, a jego matka ponownie wyszła za mąż, za Petera Muellera. W wieku 5-ciu lat jego rodzice postanowili zaopiekować się grupką (bodajże trzech) chłopców. 

Wcześniej, gdy Eddie miał 4 lata, rodzice odkryli w nim talent. Talent, który był oczywiście rozpoznany również w zalążkach świata mediów. Eddie stał się "gwiazdką" w kilku komercyjnych stacjach, a mając 9 lat występuje w telewizyjnej reklamówce batonika.

Był głowe niższy od swoich rówieśników, jednak nie tylko to odróżniało go od nich. Już wtedy Eddie wyróżniał się specyficznym urokiem i mocno wyrastającą ponad przeciętność bystrością umysłu.

Jednak szkoła dla Eddiego szybko przestała być idyllą. Z czasem, gdy chłopiec dorastał, życie rodzinne stawało się dla niego coraz trudniejsze.

Jako nastolatek napisał piosenkę ‘Betterman’ którą za kilka lat miał wykonać wraz z kompanami z Bad Radio by ostatecznie przenieść ją do repertuaru Pearl Jam (do dziś jest to jedna z z najbardziej ulubionych piosenek Eddiego).

Eddie nie mógł znieść bezustannych kłótni z ojczymem, które zdawały się rosnąć z każdym kolejnym dniem. W jednym z późniejszych wywiadów wyzna: "Nie, to nie mógł być mój prawdziwy ojciec, bo on nie jest takim dupkiem".
Mając 13 lat matka postanawia wyjawić całą prawdę... Niestety, prawdę brutalną. Ojciec Eddiego umarł w wyniku postępów choroby (stwardnienia rozsianego). Chłopiec widział swojego prawdziwego ojca kilka razy w życiu; pamięta go jako przyjaciela rodziny. To najprawdopodobniej po nim Ed odziedziczył talent muzyczny (ojciec był organistą). 

(...) Uraz do ojczyma sprawia, że Eddie decyduje się na zmianę nazwiska z Mueller na VEDDER - panieńskie nazwisko matki.

Pod wpływem straszliwego urazu psychicznego Eddie postanawia w wieku 16 lat rzucić szkołę.

Po dwóch latach Eddie decyduje się na powrót do szkoły by zdobyć konieczne wykształcenie. W 1981 rodzice Eda postanawiają wrócić do Chicago, jednak sam Eddie postanawia pozostać w San Diego, by poświęcić się całkowicie muzyce. Zaczyna grać w lokalnych zespołach. Najbardziej pamięta Bad Radio - miejscową kapelę punkowo-hardcorową. Na gruncie muzycznym spotyka swoją przyszłą żonę i wieloletnią przyjaciółkę, Beth Liebling, z którą bierze ślub w 1994, w Rzymie. Jest nazywany przez znajomych człowiekiem, który nigdy nie śpi (The guy who never sleeps). W nocy pracuje na stacji benzynowej, pomaga lokalnym zespołom przy koncertach, a codziennie rano surfuje wzdłuż plaż San Diego.

Jakkolwiek, Ed nie pozostał długo w Bad Radio i był dużo bardziej zaangażowany w kształtowanie własnej świadomości społecznej, aniżeli pracę z pozbawionymi ambicji członkami kapeli. Jego idee nie zgadzały się za bardzo z koncepcjami członków zespołu i ostatecznie Eddie postanawia opuścić zespół. (Więcej w dziale Bad Radio 1986-90)

Na szczęście, Jack Irons, były perkusista Red Hot Chilli Peppers a jednocześnie przyjaciel Eddiego, którego poznał w lokalnej knajpce "Bacchanal", wiedząc o poszukiwaniu wokalisty przez Jeff'a i Stone'a postanowia dać cynk do Seattle o "nieśmiałym surferze z San Diego". Ament i Gossard przekazali więc kasetę demo za pomocą Ironsa z kilkoma swoimi piosenkami dla Eddiego, do których ten miał dopasować swój głos. Jeszcze tego samego dnia, gdy Ed dostał kasetę wziął kartkę i napisał z miejsca 3 kawałki. Przez całą noc słuchał taśmy. Dograł do niej swój głos i wysłał w drogę powrotną. Gdy Jeff i Stone usłyszeli jego wokal totalnie ich zatkało. Natychmiast poczuli, że ta chwilowa fascynacja tym co usłyszeli przerodzi się w coś głębszego. Od razu postanawiają ściągnąć Eda do Seattle. Odbierają go z lotniska i natychmiast zabierają się do muzykowania w piwnicy. Po tygodniu prób wchodzą już do studia...

Pierwotna nazwa kapeli - Mookie Blaylock - została zastrzeżona, stąd Eddie wraz z kolegami wpadli na pomysł by nazwać zespół Pearl Jam od słynnego halucynogennego dżemu babci (Eda) Pearl, która robiła tą rodzinną konfiturkę z kaktusa pejotl. (.....)

 
    »»»   eddie vedder's polish kingdom

©  jeremy 2002  •  all rights reserved