eddie vedder's polish kingdom ::: zespoły eda ::: pearl jam  :::

Menu główne  :::   Strona głównaNewsBiografiaDyskografiaTeksty i tłumaczeniaO piosenkachInni o EddiemInspiracjeZdjęcia
Zespoły Eda :::   Bad RadioTemple of the dogHovercraftPearl Jam
Inne :::   SeattleGrungeWspierane instytucjePoglądyCiekawostkiTabulaturyLinki
Download :::   mp3/vcd TapetySkinyCzcionkiArtykułyInne  Do strony :::  Księga gościO stronieO autorzeKontakt
 

Historia Pearl Jam

1984-87

Pisząc o historii Pearl Jam trudno skupić się na samym tylko momencie powstania kapeli, które datuje się mniej więcej na czas przybycia Eddiego do Seattle. Historię dziejów Pearl Jam chciałbym zacząć od momentu, gdy światło dzienne ujrzał projekt o dźwięcznej nazwie Green River. Co prawda z całego obecnego składu Pearl Jam był tam tylko Jeff Ament, jednak jak już stwierdziłem w dokumencie o Seattle, tamtejsze kapele charakteryzowały się znacznymi rotacjami w składzie. Tak też było z Green River. Wskutek nieporozumień wewnątrz zespołowych dochodzi do rozłamu kapeli i powstania na jej gruzach tworu bardziej znanego, a mianowicie Mother Love Bone.

1988-90

 Wokalistą MLB został człowiek obdarzony niesamowicie haryzmatycznym głosem - Andrew Wood. Zresztą, nie tylko był sławny z powodu posiadania oryginalnego wokalu. Powszechnie wiadomo było o jego eksperymentach z heroiną. Sukcesy MLB rosły wraz z popularnością grupy. Zanim zdecydowali się na wejście do studia chłopaki postanowili zrobić niewielkie tournee po USA, gdzie za pomocą ekscesów scenicznych Wood przysporzył sobie sporą rzesze nowych fanów. Wkrótce potem udało się nagrać EPkę pt. "Shine". Była to wczesna wiosna 89. W kwietniu 1990 w sprzedaży znalazł się debiutancki album "Apple", jednak jeszcze przed wydaniem płyty doszło do tragedii. 16. marca znaleziono Wooda nieprzytomnego w jego własnym mieszkaniu. Trzy dni poźniej zmarł. Przyczyną zgonu było przedawkowanie heroiny. Wszyscy w Seattle byli wstrząśnięci. Szczególnie wielką pustkę pozostawił po sobie Andy w świecie muzycznym doliny krzemowej. Dla Mother Love Bone śmierć jej lidera oznaczała automatycznie koniec. Koniec pewnej epoki w dotychczasowym, podziemnym życiu młodocianych kapel. Śmierć Wooda szczególnie wstrząsneła jego bliskim przyjacielem - Chrisem Cornellem z Soundgarden. Wraz z Cammeronem, Gossardem i Amentem a później także z nikomu bliżej nie znanym Edkiem, tworzą projekt-hołd dla Andiego - Temple of the dog. (szczegóły)...

1990-91

Gdy na świecie zabrakło już Andy'ego Wooda muzycy tworzący wcześniej tą formację rozpoczęli własne projekty lub podołączali się do istniejących już zespołów...  Wtedy to właśnie Ament, Gossard i McCready postanowili nagrać instrumentalną wersję demówki. Brakowało im tylko wokalisty i tekstów do muzyki, którą nagrali. Wokalista miał być osobą, która nie przypominała by im w jakimkolwiek stopniu Andego. Miała być to osoba zupełnie od niego odmienna. I chyba się to udało, bo jak to określił jeden z moich kolegów głos Andego zupełnie nie przypomina wokalu Eddiego. Jest czymś pomiędzy głosem solistów Iron Maiden i Guns 'n Roses, a muzyka Mother Love Bone jest przeciwieństwem energicznego punka kojarzącego się nam ze wczesnym brzmieniem Seattle jakiego znamy chociażby z HYPEa. Wszyscy dookoła uważali, że znalezienie drugiego genialnego wokalisty jest po prostu tylko marzeniem, w dodatku marzeniem mało prawdopodobnym. Na szczęście, Jack Irons, były perkusista Red Hot Chilli Peppers a jednocześnie przyjaciel Eddiego, którego poznał go w lokalnej knajpce "Bacchanal", wiedząc o poszukiwaniu wokalisty przez Jeff'a i Stone'a postanowił dać im cynk o "nieśmiałym surferze z San Diego". Ament i Gossard przekazali więc kasetę demo za pomocą Ironsa z kilkoma swoimi piosenkami dla Eddiego, do których ten miał dopasowac swój głos. I stało się. Tego samego dnia, gdy Ed dostał kasetę, słuchał jej przez całą noc, a następnego ranka, po porannym surfingu, mając oblepione piaskiem nogi napisał z miejsca 3 kawałki, dograł do nich swój wokal, zapakował i wysłał w drogę powrotną. Gdy Jeff i Stone usłyszeli jego głos z taśmy totalnie ich zatkało. Natychmiast poczuli, że ta chwilowa fascynacja, tym co usłyszeli przerodzi się w coś głębszego. Od razu postanawiają ściągnąć Eda do Seattle. Odbierają go z lotniska i natychmiast zabierają się do muzykowania w piwnicy. Po tygodniu prób wchodzą już do studia...
Pierwotna nazwa kapeli - Mookie Blaylock - od imienia ich ulubionego koszykarza była trudna do zastrzeżenia, stąd Eddie wraz z kolegami wpadli na wspaniały pomysł by nazwać zespół Pearl Jam od słynnego dżemu babci (Eda) Pearl, która robiła halucynogenną, rodzinną konfiturkę z kaktusa pejotl.

TEN

Pierwsza płyta Eddiego wraz z Pearl Jamem i w ogóle pierwsza płyta pereuek ma mówiącą nazwę TEN. Nazwa wywodzi się od numeru Mookiego Blaylocka, liczby nóg, rąk, oczu i uszu, które stworzyły właśnie tą płytę. Słychać w niej niesamowitą ekspresję, spontaniczność, a zarazem surowość, która jest wynikiem szybkości prowadzonych nagrań. Płyta w krótkim czasie odniosła niebywały sukces i przyczyniła się do wzrostu popularnośći Pearl Jamu. Zespół dla celów promocyjnych postanowił nakręcić kilka videoclipów (Alive, Even Flow, Jeremy i Oceans). Warto podkreślić, że były to naprawdę dobre clipy (nagrody MTV). Wcześniej, bo w 1991 odchodzi od pereuek pierwszy z wielu, jak się później okazało perkusista Pearl Jamu - Dave Krusen. Został on wyrzucony z zespołu za nadużywanie logo reklamowego jednego z potentatów sprzętu muzycznego. Eddie wraz z kolegami stanowczo sprzeciwia się jakimkolwiek formom promocji czy komercjalizacji tego co tworzą i tyczy się to nie tylko samej muzyki. Wyrzucenie Krusena przez krytyków zostanie odczytane jako pokazanie niezależności zespołu wobec świat show biznesu.

VS.

W 1993 roku ukończony został drugi album pt. "Vs.". Po przeczekaniu burzy związanej z najnowszym albumem Nirvany "In Utero" w końcu płyta trafia do sklepów - i sprzedaje się bardzo bardzo dobrze (jakieś 5 milionów), zwłaszcza, że nie było żadnych klipów i promocji. Po wydaniu płyty przyszła pora na kolejne tournee, najpierw po Europie, razem z U2, a później w Stanach. Tam Pearl Jam zaczęło grać tylko w mniejszych salach, żeby nawiązać lepszy kontakt z publicznością. Grupa miała wystąpić u boku Nirvany, ale pewne wypowiedzi Kurta Cobaina, albo jak kto woli grypa Eda uniemożliwiły odbycie się koncertu.

VITALOGY

Po śmierci Cobaina wszyscy rzucili się na "ostatniego grungowca", którym był oczywiście wokalista Pearl Jam. Edowi bardzo się nie spodobała całkowita utrata prywatności więc zaczął chodzić w maskach, pić alkohol i nie skakał już na widownie. Oczywiście śmierć Kurta C. również wpłyneła na niego negatywnie, czego dowodem jest kolejna płyta "Vitalogy" - smutna i dołująca. Przed jej wydaniem Pearl Jam opóścił Dave Abruzzese. Powodów tej decyzji nie zna nikt poza członkami zespołu, a sam Abruzzese był zaskoczony. Ponoć poszło o nadmierne gwiazdorstwo perkusisty, albo też o jego rzekome narkotyzowanie się, lub o inne aspiracje muzyczne, jest też wersja, która mówi, że po prostu z Davem nie można było się dogadać. Oficjalna przyczyna jest jeszcze głupsza - ponoć perkusista chciał dokształcić się muzycznie. W każdym razie nowym perkusistą został stary znajomy - Jack Irons. Zdążył jeszcze dodać cegiełkę do Vitalogy, czyli ostatnią piosenkę "Stupid Mop".
Pearl Jam znowu wyruszył w trasę, ale krótką ponieważ gdy zespół dowiedział się ile kosztują bilety na ich występ odwołał całe tournee. Spór z monopolistą w branży dystrybucji biletów - firmą Ticketmaster przeszedł do historii - do dziś np. w teleturnieju Milionerzy (wersja amerykańska) zdarza się pytanie o to wydarzenie.
Wracając do płyty warto wspomnieć, że najpierw ukazała się w wersji winylowej, o czym zresztą mówi piosenka promująca płytę "Spin The Black Circle". Po nieudanej trasie muzycy zajeli się projektmi ubocznymi, z których na największe wyróżnienie zasługuje chyba - Mad Season - projekt Mike'a McCready'iego i kolegów: Layne'a Stanleya z Alice In Chains, Barreta Martina i Bakera.
W 1995 roku muzycy spełnili swoje marzenie - nagrywali ze swoim guru. W przerwie między nagraniami płyty z idolem Pearl Jam Neilem Youngiem muzycy wyruszyli jeszcze do Azji. Po powrocie dokończyli dzieło, które nazwane zostało "Mirrorball". Na płycie chłopaki grali, Ed podkładał chórki, a Neil śpiewał. Przy okazji sesji zespół nagrał dwie nowe piosenki "Long Road" i "I Got ID" - obie zostały wydane na singlu "Merkinball".
Ed nagrał dwie piosenki do filmu Tima Robbinsa "Dead Man Walking", czyli "Przed egzekucją". Pierwszy utwór to znany już "Long Road", drugi to egzotyczna kompozycja, nagrana wspólie z Ali Khanem, a zatytułowana "Face Of Love". Reszta zespołu w sierpniu wyruszyła do Europy na koncerty z Neilem.
W 1996 roku Pearl Jam odebrał nagrodę Grammy za "Spin The Black Circle" w kategorii Best Hard Rock Performance. Był to duży sukces - do piosenki nie było przecież klipu. I znów muzycy zajeli się projektami ubocznymi. A potem - nowa płyta "No Code".

NO CODE

"No Code" ukazała się 26. sierpnia - miała być ponad pół roku wcześniej, ale lepiej późno niż wcale. Zwłaszcza, że trasa koncertowa tym razem przebiegała przez Polskę. Koncert odbył się 1. listopada 1996 na Torwarze w Warszawie. Wszystkie bilety kupiono miesiąc wcześniej.

YIELD

Przez następne dwa lata grupa siedziała cicho. Po za projektami ubocznymi nie działo się prawie nic. W końcu w 1998 roku ukazał się album "Yield". To co go sczególnie wyróżnia to promocja - były nawet videoklipy, chłopaki znów udzielali wywiadów, na sklepach (nawet w Polsce) widać było plakaty i nalepki. Zespół powrócił też do większych koncertów. Może nie na stadionach, ale napewno dla większej liczby publiczności niż 8000. Ponoć muzycy tęsknili za takimi występami i długim tournee (poprzednie trwało 30 dni). Trasa przebiegała przez Australie i USA - zamiast Jacka Ironsa na perkusji grał Matt Cameron. Z tej drugiej części poskładano płytę koncertową.

LIVE ON 2 LEGS

"LIVE On Two Legs" ukazała się w grudniu 1998 roku i tym razem nie poparta żadną promocją wskoczyła do pierwszej 20. listy Billboardu. 1999 rok minął dla Pearl Jam spokojnie - wydano składankę "No Boundaries" z dwoma utworami w wykonaniu Pearl Jam "Last Kiss" i "Soldier Of Love" (pierwsza z nich zdobyła najwyższe miejsce na liście Billboardu w historii Pearl Jam -drugie), a także trzecią część składanki "Music For Our Mother Ocean" ze świetną piosenką "Whale Song" z wokalem Jacka Ironsa. Dżemowcy wystąpili też na koncercie School Benefit, gdzie zaprezentowali dwie nowe piosenki - "Nothing As It Seems" i jeszcze nie zatytułowaną, zwaną "In Thin Air". Jack Irons oficjalnie opuścił zespół. Zapowiadana na grudzień premiera nowej płyty przesunięta została na 1. maja. Na 15. czerwca zapowiedziano zaś koncert drugi Pearl Jam w Polsce.

BINAURAL

Po kilkukrotnie przekładanej premierze ukazała się ostatecznie 15. maja 2000 roku w Europie. Po tym kontynencie przebiegała pierwsza część trasy koncertowej promującej nowy album. Zgodnie z zapowiedziami 15. czerwca zaplanowano koncert w katowickim spodku. Zespół zgodził się występować na stadionach (40000 ludzi w Portugalii) oraz na festiwalach. 27. maja Teleexpress podał niewiarygodną informacje jakoby Pearl Jam zdecydował się na dwa koncerty w Polsce. Dwa dni później informacje te potwierdziły: zamiast koncertu na Węgrzech zdecydowano się na drugi występ w Katowicach. Jakże szczęśliwy był to wybór wiedzą te osoby, które były na tym koncercie. Koncert ten zresztą na stałe zapisał się w historii zespołu, a to dzięki polskiej publiczności. Widzowie odśpiewali zespołowi polskie "Sto lat"... Zresztą nie tylko ten fakt spowodował, że zarówno koncert 16. czerwca, jak i ten który odbył się dzień wcześniej były wspaniałe. Radość ze wspaniałej trasy przerwała jednak tragedia na festiwalu w Roskilde. 30. czerwca zespół występował na głównej scenie przed ponad 50 tysiącami publiczności. Niestety 9 fanów nie wytrzymało naporu widzów. Zespół odwołał ostatnie dwa koncerty z trasy europejskiej. Policja nie znalazła winy w organizatorach festiwalu zrzucając moralną odpowiedzialność na zespół i muzykę. The Cure, Pet Shop Boys i Oasis odwołali swoje występy na festiwalu w Roskilde, ale sam festiwal nie został przerwany. Noel Gallager stwierdził, że "organizatorzy powinni być roztrzelani, za dopuszczenie do tragedii i upór z jakim dążyli do nie przerwania Roskilde 2000". Członkowie Pearl Jam zdecydowali się zagrać zaplanowaną trasę po USA, zrezygnowali z występów na festiwalach. Grupa przygotowała dla fanów fenomenalny przezent w postaci oficjalnych bootlegów. Każdy koncert z trasy europejskiej oraz każdej następnej będzie rejestrowany i wydawany na płytach. Zespół chce w ten sposób pomóc fanom, którzy do tej pory musieli wydawać duże pieniądze za słabej jakości nagrania piratów..

Przedstawiona powyżej historia to własna interpretacja i wizja autora. Za ewentualne błędy nie odpowiadam. Tekst do materiałów od drugiej płyty zespołu autorstwa Tomka Garbiaka i Bartka Garbiaka

 
    »»»   eddie vedder's polish kingdom

©  jeremy 2002  •  all rights reserved