eddie vedder's polish kingdom ::: inne ::: poglądy :::

Menu główne  :::   Strona głównaNewsBiografiaDyskografiaTeksty i tłumaczeniaO piosenkachInni o EddiemInspiracje muzyczne Zdjęcia
Zespoły Eda :::   Bad Radio Temple of the dog Hovercraft Pearl Jam
Inne :::   SeattleGrungeWspierane instytucje Z prasyPoglądyDownloadCiekawostkiTabulaturyLinki
Do strony :::   mp3/vcd TapetySkinyCzcionkiArtykułyInne  Do strony :::  Księga gościO stronieO autorzeKontakt
 


Bóg

"Sądze, że to jest troche jak z filmem, który stał się aż nadto popularny. To jest historia, która była już setki razy przekazywana z pokolenia na pokolenie i tak naprawdę nic istotnego obecnie nie znaczy. Biblia opisuje rzeczy z ostatnich 5000 lat. A Bóg i Biblia pojawiły się pośrodku tego okresu, gdzieś może koło 2000 lat temu. I to właśnie te ostatnie 2000 lat to okres, w którym doceniamy i cieszymy się z boskiej obecności. (...) W obecnym kształcie ludzie pojawili się 3 mln lat temu i przez cały ten czas, aż do dziś nie było żadnego Boga, żadnego mitu, żadnej legendy o Bogu, a ludzie wędrowali, tworzyli stada, i robili wszystkie potrzebne do przetrwania czynności. Nie sądze, żeby nasza planeta była przez ten czas w jakiś specjalny sposób traktowana. Zastanawiam się w takim układzie, jak ludzkość mogła przetrwać tak dużo czasu bez wiary w Boga? Chciałbym zapytać o to kogoś, kto ma trochę większe pojęcie o Chrześcijaństwie (...). Mnie to w każdym bądź razie bawi..."

[Eddie Vedder], luty 1998

Sława

"Mówienie, że brzydzę się sukcesem jest przesadą, choć nigdy nie chciałem stać się "rzecznikiem prasowym" mego pokolenia"

"Wcale nie jest trudno być gwiazdą rocka. Jeśli chcesz się poruszać wokół pieprzonych kobiet, czyścić kieszenie nastolatków, tylko dlatego, że lubią twój zespół, noszą koszulki z twoim wizerunkiem i kupują bilety na koncerty, i jeśli to jest właśnie bycie gwiazdą to nie ma w tym nic trudnego. Takie są obecnie warunki tej gry... Cała trudność jednak polega na tym, by przestać grać na takich warunkach..  spróbować traktować ludzi uczciwie i obdarzać ich należytym szacunkiem."

"Każdy w życiu musi przyjąć wyzwania... Rozmawiałem z ludźmi, którzy kilkukrotnie na swojej drodze spotykali przeszkody i rośli w siłę, gdy udało im się je pokonać. A ja byłbym największą dupą na świecie gdyby moim jedynym mottem było zostanie gwiazdą."

Śmierć i samobójstwo

"Sądzę, że ludzie mogą się uczyć od innych (...) mogą zobaczyć, że inni są w stanie zaoferować coś więcej (pomoc), szczególnie wtedy kiedy samobójstwo wydaje się być jedynym rozwiązaniem... gdy czują, że nie ma już nic, co trzyma ich przy życiu i to jest jedyna decyzja, którą mogą podjąć.

[Eddie Vedder] - Radio Fritz, 1996

Życie po śmierci? 

"Sądzę, że samobójstwo nie jest jedynym wyjściem, gdyż nigdy tak naprawdę nic nie wiadomo. Na świecie jest wiele wspaniałych rzeczy, które są i będą, dla których warto przeżywać każdy następny dzień."

[Eddie Vedder] - Radio Fritz, 1996

Polityka 

"Pewnego razu poszedłem na wiedz Ralpha Nadera w Seattle. Pamiętam, że wtedy po raz pierwszy zainspirowała mnie jego postać (...). Zauważyłem od razu, że to były jego pierwsze kroki na scenie politycznej (...) dlatego postanowiłem pomagać bezinteresownie w jego planach i dążeniach do zoorganizowania kampanii wyborczej.(...) Działałem w wolontariacie. Byłem całkowicie zaskoczony entuzjazmem i pozytywną energią jaka panowała w jakimś niewielkim pokoiku (pełniacym funkcje sztabu [przyp. autor]). To było dla mnie tak samo inspirujące jak muzyka. Muzyka, która jest dla mnie wszystkim."

"...Obecnie mamy jakichś kolesi z lewej i z prawej strony, którzy zachowują się jak jakieś kukły. Gadają na lewo i prawo o rzeczach, które w gruncie rzeczy są do siebie bardzo podobne. Zastanawiasz się dlaczego tak jest i wtedy właśnie sobie uświadamiasz, że oni tak naprawdę są kontrolowani przez jedną i tą samą osobę, obojętnie po ktorej stronie barykady stoją, i na tym polega ten problem."

Idol? 

Eddie od zawsze obawiał się, że sukces zespołu, sprawi że nie będą oni rozpoznawani jako zwykłe ludzkie istoty, ale będą przedstawiani jedynie jako obiekt sensacji...

"Całe to pieprzenie o popularności i reakcji ludzi na nas nie stanowią problemu tylko teoretycznie. Brnę w tym bagnie dając sam sobie lekcje i ucząc się z rad innych. Nauka radzenia sobie z tym to tylko teoria, bo jeśli spojrzę na to jak kiedyś odbierali mnie znajomi, jakie kiedyś przeżyliśmy wspaniałe chwile (...) to czuję, że jestem jedynie dzieckiem zjadanym przez dzikie bestie. Czuję, że tego czasu spędzonego ze znajomymi wciąż mi brakuje. Sam mam wielki dylemat.... "

Dzieci i aborcja

"10 lat. Tyle miało by obecnie moje dziecko gdyby żyło"

[Eddie Vedder] na forum Pro Choice w 1992

"Ostateczny wybór powienien należeć do kobiety. To ona powinna decydować co chce zrobić z własnym ciałem i jak zaplanuje sobie przyszłość..."

"Prawdopodobnie nigdy bym nie był taki oficjalny w tej kwestii gdyby nie fakt, że wydaje mi się, że znam tą sprawę pod każdym aspektem. Znam aspekty adopcji. Wiem co to znaczy mieć 15 lat, i podjąć tak trudną decyzję... Decydowanie w kwestiach ciąży i jej przerwania nie należy do rzeczy łatwych."

[Eddie Vedder] 01/14/95

 
    »»»   eddie vedder's polish kingdom

 last update: 30.12.2002r. •  ©  jeremy 2002  •  all rights reserved  •  stat4u